Normy i standardy techniczne
- Normy krajowe i międzynarodowe
Jako ogólnie dobrowolne porozumienia, normy służą do definiowania kryteriów dla produktów, usług i procesów.
Normy stają się jednak wiążące tylko poprzez konkretne odniesienie, a następnie gwarantują, że produkty i usługi są odpowiednie, porównywalne i kompatybilne z zamierzonym celem.
Normy odgrywają również ważną rolę w kwestiach gwarancji, odpowiedzialności i odszkodowań.
Stanowią one zatem centralną podstawę pewności prawnej i działają jako „mediator” między technologią, prawem i biznesem.
Normy stanowią również podstawę dla wielu znaków zgodności i jakości.
Normy dotyczące budowy rozdzielnic obejmują DIN EN IEC 61439 – Aparatura rozdzielcza i sterownicza niskiego napięcia DIN EN 61439 to centralna norma dotycząca projektowania i produkcji aparatury rozdzielczej i sterowniczej na rynek europejski, określająca wymogi bezpieczeństwa w zakresie ochrony osób i systemów.
DIN EN 60204 – Wyposażenie elektryczne maszyn DIN EN 60204 określa ogólne specyfikacje i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa, funkcjonalności i konserwacji wyposażenia elektrycznego maszyn.
EN 13849 – Bezpieczeństwo maszyn EN 13849 to norma dotycząca bezpieczeństwa, która określa wytyczne dotyczące projektowania związanych z bezpieczeństwem części systemów sterowania maszyn.
Część 1 normy definiuje ogólne zasady projektowania, podczas gdy część 2 normy opisuje walidację.
Dla nas, jako producenta rozdzielnic, oczywiste jest, że projektujemy i produkujemy nasze rozdzielnice zgodnie z wymaganiami normatywnymi odpowiednich norm dla poszczególnych rozdzielnic.
Udowadniamy to za pomocą odpowiednich protokołów testowych, np.
Protokół weryfikacji części (protokół testu części) zgodnie z normą DIN EN 61439 lub poprzez odpowiednie deklaracje zgodności.
Oznakowanie CE
- Zharmonizowane dyrektywyCelem zharmonizowanych dyrektyw jest zapewnienie jednolitego i wysokiego poziomu ochrony sprzętu elektrycznego w całej Europie w odniesieniu do zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, zwierząt domowych, zwierząt gospodarskich i mienia.
Producent i/lub dystrybutor jest odpowiedzialny za zgodność z dyrektywą.
Zharmonizowane dyrektywy istotne dla konstrukcji rozdzielnic i ich transpozycja do prawa krajowego obejmują Dyrektywa 2014/35/UE (dyrektywa niskonapięciowa) Dyrektywa niskonapięciowa ma zastosowanie do wszystkich urządzeń elektrycznych przeznaczonych do użytku przy napięciu znamionowym od 50 do 1000 V AC i/lub od 75 do 1500 V DC, z kilkoma wyjątkami.
W Niemczech dyrektywa niskonapięciowa została transponowana do prawa krajowego przez ustawę o bezpieczeństwie produktów (ProdSG). Dyrektywa 2006/42/WE (Dyrektywa Maszynowa) Celem Dyrektywy Maszynowej jest określenie znormalizowanego, ogólnounijnego poziomu ochrony w zakresie zapobiegania wypadkom z udziałem maszyn i maszyn nieukończonych.
W Niemczech dyrektywa maszynowa została również transponowana do prawa krajowego poprzez ustawę o bezpieczeństwie produktów (ProdSG). Dyrektywa 2014/30/UE (Kompatybilność elektromagnetyczna) Dyrektywa EMC określa, w jaki sposób należy zapewnić kompatybilność elektromagnetyczną.
Z kilkoma wyjątkami dyrektywa ta ma zastosowanie do wszystkich urządzeń lub instalacji stacjonarnych, które mogą powodować zakłócenia elektromagnetyczne lub których działanie może być zakłócone przez zakłócenia elektromagnetyczne. Dyrektywa 2014/34/UE (dyrektywa ATEX) Głównym celem tej dyrektywy jest ochrona osób, które pracują w atmosferze potencjalnie wybuchowej lub mogą być narażone na wybuchy.
W związku z tym dyrektywa ta określa wymagania dotyczące urządzeń i instalacji stacjonarnych, które są eksploatowane w odpowiednich strefach zagrożonych wybuchem.
Jako renomowany producent rozdzielnic, oczywiście bierzemy pod uwagę wymagania odpowiednich dyrektyw w całym naszym procesie tworzenia wartości i dostarczamy dowód zgodności w postaci deklaracji zgodności.
Ponadto dostarczamy wszystkie rozdzielnice z oznakowaniem CE.